organy piszczałkowe pozyskiwane dla Parafii

ks. MariuszGaleriaDodaj komentarz

 

Organy do Parafii K. B.2

Zdjęcie obok stanowi odnośnik do strony internetowej, na której prowadzona jest licytacja instrumentu.

 

„Qui bene cantat – bis orat”
Kto dobrze śpiewa podwójnie się modli” – Św. Augustyn

 

Drodzy w Chrystusie Panu Siostry i Bracia.

Wychodząc naprzeciw głosom i potrzebom naszych Parafian, wraz z Księżmi, Radą Parafialną oraz osobami zatroskanymi o piękno sprawowanej liturgii, chciałbym wzbogacić naszą świątynię pięknym instrumentem piszczałkowym, godnym tego miejsca, ducha jego Opiekuna, oraz Imienia Boga wysławianego w śpiewie. Zarazem chcemy podziękować tym Parafianom, którzy swoją inspiracją, determinacją, prośbą i zachętą, pragnęli pozyskania i sprowadzenia instrumentu piszczałkowego do Kościoła.

Finansowym wsparciem oraz prywatną modlitwą wielu z nas nadal chętnie wyraża wielką wdzięczność Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za pobyt w Lubaczowie (2-3.06.1991). Na tę pamiątkę (25-lecia pobytu Ojca Świętego), chciałbym zorganizować uroczyste poświęcenie instrumentu przy odpowiedniej randze i godności, zarówno miejsca, jak i jego uczestników. Pierwsze, zasadnicze kroki zostały już uczynione. Obecnie oczekujemy na Boży rozwój wydarzeń i błogosławione sfinalizowanie dzieła.
Za wszelką okazaną życzliwość względem Parafii oraz prowadzonych w niej dzieł, niech dobry Bóg w życiu osobistym i rodzinnym wynagrodzi, a Matka Najświętsza wraz ze Św. Cecylią wspierają inicjatywy swoich synów i córek w „Papieskiej Parafii”.
Pamiętajmy, że Kościół jest tam gdzie są jego wierni i gorliwy duch; tam, gdzie trwa modlitwa i śpiew niczym Psalmy króla Dawida.
Z kapłańskim podziękowaniem i błogosławieństwem…

Ks. Roman Karpowicz – proboszcz.

 


Historyczne wskazania i interpretacje instrumentu piszczałkowego.

Organy piszczałkowe jak żaden inny instrument są związane z Kościołem. „Jest to w historii zachodniej kultury jedyny instrument z funkcji, przeznaczenia, powołania – na wskroś sakralny, z religią ściśle związany, wrośnięty we wnętrze świątyni. Instrument w swej koncepcji, w swym założeniu, w swej idei – wprost przeniknięty inspiracją religijną”.
Rola tego instrumentu w liturgii jest szczególna. Muzyka i barwa organów „mienią się kolorytem całego roku liturgicznego”.
Organy podkreślają swoim tonem charakter liturgii, ich dźwięk wypełnia radością lub smutkiem i tęsknotą, podkreślają majestat wielkich uroczystości. Zadanie gry na organach w pierwszym rzędzie polega na towarzyszeniu śpiewom liturgicznym. Dopuszcza się również samodzielną grę organową podczas liturgii.
„W Kościele łacińskim należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom Kościelnym nadaje, majestatu, a umysły wiernych pozywa do Boga i spraw niebieskich” (KL 120).

 

LISTA OFIARODAWCÓW na dzień 05 grudnia 2015 r.:

• Firma DOMPLAST p. Mariusza Łeskiego – 5000 zł;
• Wolanin Cecylia – 100 zł;
• bezim. z USA – 200 USD;
• bezim. – 5 Euro;
• Ks. Jarosław Orkiszewski 1000 Euro;

Ofiary na zakup instrumentu można wpłacać także na konto podane na stronie internetowej Parafii. Ofiarodawcom zostanie przesłana płyta w dowód wdzięczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *